Profesjonalne narzędzia i urządzenia są podstawą sprawnej i bezpiecznej pracy każdego fachowca. Dlatego wybór odpowiedniego sprzętu, szczególnie rusztowań i szalunków wpływa na jakość wykonywanego na wysokościach zlecenia. Należy zwracać szczególną uwagę na pochodzenie używanych narzędzi, która sama w sobie może już świadczyć o jego klasie. Także cena odgrywa istotną rolę, która dużo mówi o jakości wykonania i bezpieczeństwie danego sprzętu.

Jakość pracy fachowca zależy od jego doświadczenia oraz używanych narzędzi. Dlatego tak ważna jest wiedza na temat dobierania odpowiedniego sprzętu, szczególnie w branży budowalnej, której praca charakteryzuje się dużym stopniem ryzyka. Prace na wysokościach są szczególnie niebezpieczne, dlatego należy wybierać sprzęt, który w maksymalnym stopniu zwiększy bezpieczeństwo specjalistów.

Wybór odpowiednich narzędzi pracy gwarancją bezpieczeństwa

Pochodzenie szalunków i rusztowań jest bardzo istotnym czynnikiem, mającym ogromny wpływ na jego jakość. Podobnie jak wyroby dla innych branż, te chińskie szczególnie kojarzone są ze słabym wykonaniem i właściwościami. Najczęstszą przyczyną tego stanu rzeczy jest dobieranie słabych jakościowo materiałów już na etapie produkcji. Rusztowania oraz szalunki wykonane z gorszej jakości stali oznaczają dla ich użytkowników gorszy produkt końcowy. Także redukowanie kosztów związanych z produkcją chińskiego sprzętu często związane jest z pomijaniem ważnych technik prefabrykacyjnych, które mają na celu zapewnienie trwałości i odporności narzędzi. Brak zastosowania metod takich jak galwanizacja czy ocynkowanie ogniowe negatywne wpływają na jakość chińskich szalunków i rusztowań.

Dodatkowym czynnikiem, który należy brać pod uwagę, aby zapewnić bezpieczeństwo pracy fachowców jest kompleksowa dokumentacja, która stanowi pewnego rodzaju gwarancję jakości i właściwości sprzętu. Normy w wielu krajach różnią się między sobą – w Polsce są one zdecydowanie bardziej wygórowane, niż te w Chinach. Obliczenia statystyczne, obciążeniowe i wiele innych są gwarancją jakości. Decydując się na szalunki i rusztowania chińskie często są one wykonane niezgodnie z normami obowiązującymi w Europie lub w ogóle brakuje niezbędnych potwierdzeń i obliczeń. Wysokiej jakości sprzęt wykonany zgodnie z europejskimi normami, odpowiednio zabezpieczony i udokumentowany można dostać w Polsce za niewiele wyższą cenę.